Spójrz na swoją umowę i porównaj jej zapisy z zapisami, które są na naszej stronie – Sprawdź swoją umowę. Zapisy na naszej stronie są tylko poglądowe, umowy z Bankami występowały w wielu wariantach. Jeśli więc nie znajdziesz zapisów podobnych do tych z Twojej umowy, nie przejmuj się. One prawie na pewno tam są. Tak czy inaczej przejdź do punktu następnego.
Wyślij nam Swoją umowę – nasi prawnicy bezpłatnie sprawdzą, jakie masz szanse na wygranie sprawy sądowej.
Przygotowujemy również dokumentację finansową, przy współpracy z zewnętrznymi ekspertami. Chodzi nam o to, aby zaprezentować dokumentację finansową w taki sposób, że nawet Sąd nie będzie miał wątpliwości jak ją rozumieć. Wtedy też Sędzia nie musi powoływać biegłego, co obecnie zdarza się dość często, dzięki czemu sam proces trwa o wiele krócej.
Będziesz musiał opłacić pozew Sądowy, ale mamy dla Ciebie bardzo dobrą informację. Normalnie koszt ten wynosi 5% wartości sporu, ale dla konsumenta czyli dla Ciebie jest on ograniczony do maksymalnie 1.000 zł. Przepis ten funkcjonuje od niedawna i nie ma gwarancji jak długo jeszcze będzie obowiązywał.
Należy liczyć się z tym, że w 1 Instancji (Sąd Rejonowy lub Okręgowy) odbędą się 2-3 rozprawy, choć coraz częściej dzieje się to szybciej. A czasami Sąd wydaje wyrok bez rozprawy, na podstawie samych dokumentów. Nie musisz uczestniczyć we wszystkich rozprawach, będziesz prawdopodobnie przesłuchany na 1 z nich, co będzie trwało 1-2 h. Oczywiście nasi prawnicy będą Ci cały czas towarzyszyć, przygotujemy Cię również do takiego przesłuchania.
W sprawach frankowych prawie zawsze mamy do czynienia z 2-gą Instancją. W 2-giej Instancji (Sąd Okręgowy lub Sąd Apelacyjny) najczęściej jest tylko 1 rozprawa, na której nie musisz być obecny. Sąd może rozstrzygnąć sprawę lub jeśli zauważy błędy, przekazać ją do ponownego rozpatrzenia Sądowi 1 Instancji.
Oczywiście powstaje pytanie jakie mogą być scenariusze rozwoju sytuacji, zarówno te pozytywne jak i negatywne. Postaramy się je przybliżyć.
Scenariusz najbardziej optymistyczny - umowa zostaje unieważniona
– Ty musisz zwrócić bankowi kwotę kredytu którą otrzymałeś (w złotówkach, zapominamy o frankach) a bank musi Ci zwrócić wszystkie Twoje raty. BEZ ODSETEK i PRZEWALUTOWAŃ.
– Bank zostanie wykreślony z hipoteki Twojego mieszkania/domu, a Ty będziesz mógł sprzedać swoje mieszkanie.
– Dodatkowo, przy rozliczaniu się z bankiem może się okazać, że to Bank jest Ci winien pieniądze.
Zobacz jak to wygląda w Twoim przypadku, skorzystaj z naszego kalkulatora
Scenariusz optymistyczny – umowa zostaje odfrankowiona
– Dalej spłacasz kredyt, ale Twoje zadłużenie maleje drastycznie, nawet o 50-60%.
– Hipoteka na Twoim mieszkaniu/domu zostaje zmieniona na hipotekę z złotych polskich, no i jest dużo mniejsza. W związku z tym masz też możliwość sprzedaży swojego mieszkania/domu.
– No i najważniejsze: Twoje raty zmaleją o 50-60%, będą w złotych polskich i przestaniesz się martwić wzrostem kursu Franka Szwajcarskiego. Zobacz jak to wygląda w Twoim przypadku, skorzystaj z naszego kalkulatora
Scenariusz pesymistyczny - umowa zostaje odfrankowiona wer.2
– Sąd w miejsce klauzul niedozwolonych np. kursów bankowych wstawia do umowy kursy Narodowego Banku Polskiego. Obecnie się to już prawie nie zdarza.
– W takim wypadku Twoje zadłużenie maleje o 5-10%.
– W kontekście wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej scenariusz ten jest bardzo mało prawdopodobny.
Scenariusz bardzo pesymistyczny – właściwie w obecnej chwili nierealny, szczególnie w kontekście wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
– Musisz zwrócić bankowi koszt wpisu sądowego (wystąpi tylko wtedy, gdy Bank będzie składał apelację w 2-giej Instancji) oraz koszt zastępstwa procesowego dla prawnika Banku.
– Ale na takie sytuacje mamy zabezpieczenia: nasza Kancelaria jest gotowa wziąć na siebie ryzyko zwrotu pieniędzy dla Banku (koszt wpisu Sądowego oraz koszt zastępstwa procesowego), ale za dodatkową opłatą w wysokości 1.500 zł.
WAŻNE: W każdym przypadku i na każdym etapie postępowania, możemy zawrzeć ugodę z bankiem. Ale tylko wtedy kiedy obie strony tj. klient i bank dojdą do porozumienia. Nikt, nawet Sąd, nie może zmusić Ciebie do podpisania ugody, na którą nie wyrażasz akceptacji.