tel. +48 22 390 62 16, kom. +48 691 933 410, kom. +48 512 010 810.

Bank może pozwać każdy frankowicz, czyli osoba, która zawarła umowę kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich. Nasza Kancelaria zajmuje się także kredytami walutowymi (indeksowanymi, denominowanymi) rozliczanymi w innych walutach np. USD czy EURO, gdyż podstawy prawne postępowań wobec nich są podobne.

Możesz nadal spłacać kredyt, albo dla przykładu złożyć reklamację w Banku lub skargę na Bank u Rzecznika Finansowego. Pytanie, czy będzie to skuteczne ? Otóż nie. Można też próbować ugód, które proponują niektóre banki, jednak dla zdecydowanej większości frankowiczów nie jest to korzystne. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie pozwanie Banku. W zależności od podjętej z wspólnie z naszą Kancelarią strategii, będziesz mógł:

• unieważnić umowę kredytu frankowego – co oznacza, że zostaniesz zobowiązany do zwrotu pożyczonej od Banku kwoty. Będziesz musiał zwrócić Bankowi dokładnie tyle ile pożyczyłeś – bez dodatkowych opłat, podwyżek czy odsetek.
• odwalutować kredyt i odzyskać nadpłacone raty – zyskasz możliwość spłaty kredytu w złotówkach oraz odzyskania nadpłaconych rat, gdyż umowa zawarta z Bankiem będzie traktowana tak, jakby była zawarta od początku w złotych polskich.
Dowiedz się więcej na ten temat w naszym artykule – czytaj tutaj

Banki stosowały w umowach kredytowych tzw. klauzule niedozwolone, które nie były zgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Co oznacza, że nieprecyzyjnie określały wysokość kursów walut obcych i możliwości ich zmiany. Dzięki temu, że są to działania niezgodne z prawem, jest to idealny moment na dochodzenie swoich roszczeń przed Sądem.

Roszczenia frankowiczów przedawniają się wraz z upływem 10 lat od momentu zawarcia umowy kredytowej z Bankiem.  Takie stanowisko często było podnoszone przez Sądy do mniej więcej 2020 roku. Obecnie jednak przyjmuje się, że ten 10-letni okres liczy się od daty, kiedy klient dowiedział się, że jego umowa zawiera niedozwolone zapisy. W praktyce więc przedawnienie nie występuje.

Pamiętaj, im szybciej złożysz wniosek, tym lepiej. Miej na uwadze, że do Sądu trafia coraz więcej spraw dotyczących kredytów zaciągniętych we frankach, co przekłada się na wolniejsze terminy rozpraw. Jeżeli zależy Tobie na szybkiej reakcji Sądu, wykorzystaj ten moment i zgłoś się do naszej Kancelarii już teraz.
Dowiedz się więcej na ten temat w naszym artykule – czytaj tutaj

Jak najbardziej, zwłaszcza, że możesz wiele zyskać – a nawet odzyskać! Pomyśl tylko o nadpłatach, które wynikały z szalejącego kursu franka szwajcarskiego, czyli to ile dodatkowo wyniósł Ciebie kredyt – ile musiałeś spłacić Bankowi. Czy odzyskanie tych pieniędzy nie brzmi kusząco? Skorzystaj z naszego kalkulatora kredytowego – przejdź tutaj

Oczywiście! Możesz dochodzić od Banku uznania zawartej z nim umowy jako nieważnej lub odfrankowienia (odwalutowania) kredytu..

Czy muszę spłacać kredyt frankowy przed złożeniem pozwu lub po jego złożeniu? Czy opłaca mi się wcześniej spłacić kredyt?
Nie, nie musisz spłacać kredytu frankowego przed złożeniem pozwu lub po jego złożeniu. Co istotne, nawet w trakcie trwania procesu Sądowego nie należy przerywać spłat rat kredytu. Może to mieć konsekwencje w postaci wszczęcia przez Bank działań w sprawie odzyskania zaległych należności (np. sprawa Sądowa, windykacja komornicza,).

Zważywszy na fakt, że Sądy europejskie oraz polskie coraz częściej stają po stronie frankowiczów, Twoje szanse na wygraną są bardzo duże. Frankowicze mają powody do uśmiechu – ponad 98% wyroków jest korzystnych dla frankowiczów.
Dowiedz się więcej na ten temat w naszym artykule- czytaj tutaj

Aby dopomóc szczęściu, należy wybrać odpowiednią Kancelarię adwokacką, która specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń od Banków w sprawie zaciągniętych kredytów we frankach szwajcarskich. Taką Kancelarią jesteśmy my!

W starciu z Bankiem nie jesteś bezbronny. Nawet w przypadku wypowiedzenia przez Ciebie Bankowi umowy kredytowej, możesz domagać się przed Sądem unieważnienia lub odfrankowienia (odwalutowania) zawartej umowy. A nasza Kancelaria może Ci w tym pomóc.

Coraz częściej Sądy stają po stronie frankowiczów, co oznacza, że ryzyko przegranej maleje. W przypadku przegranej sprawy, zawarta przez nas z Bankiem umowa nadal obowiązuje na wcześniejszych zasadach. Natomiast, jesteśmy zobowiązani do zwrócenia kosztów przegranego procesu – informacje o tym ile one dokładnie wynoszą, otrzymasz od naszej Kancelarii po przeanalizowaniu Twojej sprawy.
Dowiedz się więcej na ten temat w naszym artykule- czytaj tutaj

Z naszego doświadczenia wynika, że postępowanie Sądowe trwa ok. 2-3 lat. Pamiętaj o tym, że w Sądach będzie pojawiało się coraz więcej spraw podobnych do Twojej, co może spowodować wydłużenie postępowania Sądowego. Im wcześniej złożysz pozew, tym szybciej zostanie on rozpatrzony. Nie zwlekaj!

Koszty procesu wyglądają następująco:
• 1000 zł – opłata skarbowa dla Sądu,
• 17 zł – opłata skarbowa od pełnomocnictwa
• 1500 – 2500 zł – opłata, jeżeli zostanie powołany biegły. To się obecnie zdarza bardzo rzadko.
Ważne! Jeżeli wygrasz sprawę, otrzymasz zwrot poniesionych przez Ciebie kosztów.

Jesteśmy jedną, jeżeli nie jedyną, Kancelarią, która stosuje takie rozwiązania. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy różne modele cennika. Zobacz nasz cennik

Jeżeli ze względu na miejsce zamieszkania bezpośredni kontakt z naszą Kancelarią będzie dla Ciebie utrudniony, dostosujemy się do Twoich potrzeb. Działamy kompleksowo, co oznacza, że przygotujemy w Twoim imieniu całą niezbędną dokumentację.

Wiedz, że zawsze możesz skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo. Część dokumentów, które wymagają złożenia podpisu możemy wysyłać do Ciebie Pocztą Polską lub kurierem – jak będzie dla Ciebie wygodniej.

W przypadku dojazdu na rozprawy, Sąd może wezwać Ciebie 1 raz w celu złożenia zeznań. Oczywiście my też wtedy będziemy obecni. Jak pokazuje doświadczenie, w pozostałych rozprawach uczestniczy tylko Twój pełnomocnik czyli my.

W przypadku frankowiczów, nie prowadzimy pozwów zbiorowych. Pozwy zbiorowe są długotrwałymi procesami Sądowymi, które nie dość, że ciągną się latami to w dodatku po jego wygranej, należy założyć następną sprawę przeciwko Bankowi.

Podstawą wypowiedzenia umowy przez Bank może być nieuregulowanie w terminie kilku kolejnych rat kredytowych. Przy czym należy pamiętać, że Banki różnią się poziomem tolerancji wobec zaległości. Bank może wypowiedzieć umowę wraz z wezwaniem do zapłaty niespłaconego zadłużenia. Dowiedz się więcej na ten temat w naszym artykule- czytaj tutaj

De facto, nic. Fakt, że procesujesz się z Bankiem, nie wpływa na Twój kredyt. Dopóki regularnie spłacasz raty kredytowe, nie masz się o co martwić.

Roszczenia majątkowe każdego konsumenta ulegają przedawnieniu po 10 latach. Oznacza to tyle, że możesz dochodzić zwrotu poniesionych nadpłat do 10 lat wstecz przed złożeniem pozwu. Ale w przypadku kredytów frankowych sprawa ta wygląda nieco inaczej. Przerwanie biegu przedawnienia oznacza że 10-letni okres liczy się od nowa.
Dowiedz się więcej w artykule “Kiedy i dlaczego mam się zająć moim kredytem?”

Aby wyliczyć ile możesz odzyskać pieniędzy pozywając Bank, skorzystaj z naszego kalkulatora. W prosty sposób będziesz mógł obliczyć oszczędności wynikające z unieważnienia umowy lub jej odfrankowienia (odwalutowania). Skorzystaj z kalkulatora i zobacz ile pieniędzy możesz odzyskać.

Rozliczenie z Bankiem po wygranej sprawie Sądowej jest uzależnione od wyroku Sądu oraz ich skutków dla Banków i kredytobiorców.
Dowiedz się więcej na ten temat w naszym artykule – czytaj tutaj

Do najczęstszych błędów jakie zawierają umowy walutowe, zaliczamy:
• indeksowanie kredytów udzielonych w PLN kursem waluty obcej z uwzględnieniem kursu waluty wyznaczonej przez Bank.
• oprocentowanie kredytu uzależnione od nieobiektywnych kryteriów,
• obowiązek zapłaty UNWW (ubezpieczeń niskiego wkładu własnego)
• obowiązek zapłaty ubezpieczenia pomostowego.
Dowiedz się więcej na ten temat w naszym artykule – czytaj tutaj

Tak, mimo podpisania dokumentu możesz wygrać sprawę Sądową z Bankiem. Aneks o spłacie kredytu w walucie obcej nie wpływa bowiem na fakt, że w umowie znajdują się zapisy niezgodne z polskim prawem.

Sąd może uznać, że zawarta umowa kredytowa jest nieważna jeżeli istnieją ku temu przesłanki wynikające z nieprawidłowej jej konstrukcji. Jest to dla nas najbardziej korzystne rozwiązanie, choć należy wiedzieć, że wiąże się to z obowiązkiem zapłaty pozostałej części zaciągniętego kredytu.

Natomiast unieważnienie klauzul niedozwolonych, inaczej odfrankowienie, to odwalutowanie kredytu. Oznacza to, że kredyt nadal istnieje, ale już w takiej formie jakby od początku był zawarty w polskich złotych.
Więcej w artykule “Jak wygląda rozliczenie z Bankiem po wygranej sprawie Sądowej?”. – czytaj tutaj

Oba kredyty można z powodzeniem zakwestionować – ich trudność jest porównywalna, a różnią się jedynie argumentacją prawną. Kredyt denominowany polega na wyrażeniu kwoty kredytu w walucie obcej, a następnie przeliczeniu jej na polskie złote. W przypadku kredytu indeksowanego sytuacja jest odwrotna – kredyt wyrażony jest w polskiej walucie i przeliczany na obcą.

Wysyłanie formularza...

Wiadomość została wysłana.

Prosimy o dołączenie pliku umowy

Oświadczam, że zapoznałem się z Polityką prywatności i rozumiem jej zapisy

Zamknij menu